Bingöl'de Gezilecek Yerler

Etrafı dağlarla çevrili olan Bingöl, doğal güzelliklerinin yanı sıra köklü geçmişi ile de misafirlerine eğlenceli bir seyahat vadediyor. İşte Bingöl’de görülmesi gereken yerlerden bazıları: 

Yüzen Ada

Bingöl Yüzen Ada

Bingöl’ün en dikkat çeken bölgelerinden biri olan Yüzen Ada, üç adadan oluşur. Bingöl’ün Hazarşah Köyü sınırları içerisindeki Aksakal Gölü’nde bulunan bu adaların üzerine çıkıldığında sal gibi hareket ettiği hissedilir. Bir doğa harikası olan Yüzen Ada’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Çir Şelalesi

50 metre yükseklikten akan Çir Şelalesi sarp kayalıkların arasından geçerek muhteşem bir manzara oluşturur. Uzundere Köyü’nde yer alan şelale dip yapısı kayalık olan dere yatağına dökülür.

Kral Kızı Kalesi

Bingöl’ün Genç ilçesinde bulunan ve inşa tarihi bilinmeyen Kral Kızı Kalesi, Konsper Çayı ile Diyarbakır Çayı’nın kavuştuğu yerdedir. Pers Kralı Dano’nun kızı için yaptırdığı rivayet edilen kale günümüzde her ne kadar bir harabeyi andırsa da görülmeye değerdir.

Kiğı Kalesi

Etrafı sarp kayalıklarla çevrili olan Kiğı Kalesi, Kiğı ilçe merkezinin güneydoğusunda yer alır. Dağlık bir bölgeye konumlandırılan kale oldukça yüksektir ve üst kısmında mimarisi Orta Çağ’a ait duvar kalıntıları bulunur.

Zağ Mağarası

Bingöl’ün Kuşburnu Köyünde yer alan Zağ Mağarası, sırtını dağlara yaslamış doğal bir kayalığa insan eliyle oyulmuştur. Mağara içerisinde birçok oda bulunur. Çok katlı ve birbirine kademeli geçişlerle bağlanan mağaranın, Roma İmparatorluğu zamanında baskı gören Hıristiyanların gizli yerleşim ve ibadethane merkezi olduğu düşünülmektedir.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.