5 Adımda Budapeşte Tatilinizi Sıradanlıktan Çıkarın

Danube Nehri boyunca yürüdünüz, Opera Binası’nın önünde fotoğraf çektirdiniz, hatta belki bir konser izlediniz, Chain Köprüsü’nü geçtiniz, termal tesislerde rahatladınız, tarihi Castle Hill’de dolaştınız, müzeleri gezdiniz… Kısacası bir turistin Budapeşte’de yapabileceği bütün aktiviteleri, gezip görebileceği bütün yerleri listenizden sildiniz. Şehirle yaptığınız bu ilk tanışmanın ardından biraz daha içine girmek ve onun farklı yüzleriyle tanışmaya ne dersiniz? Herkesin yapmadığını yapmak, Budapeşte’nin farklı köşelerini keşfetmek için şimdi tek yapmanız gereken bir ekonomik uçak bileti bakmak, bir de bu adımları izlemek.

1. Geceyi Harabe Bir Barda Geçirin

Harabe barlar, bilinen adıyla “ruin pubs”… Sovyet zamanlarından kalma harabelerin alınarak, küçük dokunuşlarla bar haline getirildiği bu mekanlar, Budapeşte gece hayatında pek özel bir yer tutuyor. Alternatif şehir yaşamının toplaştığı, farklı atmosferiyle ayrılan bu barlar kendi özgün tarzlarıyla renkli bir görüntü sunuyor. Retro ve entelektüel sıfatlarını bünyesinde toplayan “ruin pubs” arasından öne çıkan iki isim ise Szimpla Kert ve Instant.

budapeşte 2

2. Bir Cinayetin Sır Perdesini Aralayın

Doğru duydunuz. Budapeşte’de bir grup insan, her hafta bir cinayetin arkasındaki sır perdesini aralamak ve katilin kim olduğunu bulmak için hummalı bir çalışmaya giriyor. Üstelik gece. Üstelik bu insanların hepsi bisiklete biniyor. Korkmanıza gerek yok, bu sadece bir oyun. Budapeşte’nin en sıra dışı aktivitelerinden biri olan bu oyunda hem şehirde bisiklet turu yapacak hem de sizinle birlikte tura çıkmış kişilerle birlikte cinayeti çözmeye çalışacaksınız.

budağeşte 3

3. Kendi Ellerinizle Macar Yemeği Yapın

Macar yemeklerinin bolca tadına doydunuz. Peki şimdi kolları sıvayıp mutfağa girmeye ne dersiniz? Geleneksel Macar yemeklerinin öğretildiği yemek kursları sayesinde sadece birkaç saatte meziyetlerinize Macar yemeklerini de ekleyebilirsiniz. Birçok gurmenin sırf bu lezzetlerin sırrına vakıf olmak için Budapeşte uçak biletleri ile haşır neşir olduğunu düşünürsek, öğrenilen tariflerin kıymetini anlayabiliriz.

macar yemeği

4. Termal Partiye Katılın

Gündüz termal havuzlara gitmeyi anladık da, bu işin gecesi de mi olurmuş? Budapeşte’de olurmuş. Szechenyi Bath and Spa pek de alışık olmadığımız bir şey yapıyor ve yaz aylarında her Cumartesi gecesi termal havuzlarını partiler için bir nevi dans pisti konumuna taşıyor. Termal sular bu sefer de stres ve sıkıntıya derman oluyor, tüm gece devam eden müzikle birlikte hareket buluyor.

5. Szentendre’de Alışveriş Yapın

Budapeşte’yi görmek demek, illa ki günlerce şehir merkezinde dolaşmak değil elbette. Civar bölgelerini de keşfetmek, onların da hikayelerini dinlemek gerek. Szentendre de işte bu yerlerin başında geliyor. 17. Yüzyılda ilk yerleşimlerini alan bölge, şimdi sanatın, moda ve tarihin alternatif bir temsilcisi durumunda.

Szentendre