Amasya'da Gezilecek Yerler

Mezarları, anıtları, höyükleri, kümbetleri ve daha birçok tarihi eserinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Amasya, edebi ve folklorik değerleri ile de kendine özgü bir şehirdir. Sanattan bilime, mutfak kültüründen yaşam kültürüne kadar hayatın her alanında birikimlere rastlayabileceğiniz Amasya’da mutlaka görülmesi gereken yerler:

Kral Kaya Mezarları

Harşene Dağı'nda bulunan mezarlar, milattan önce 302 yılına dayanan tarihiyle şehrin simgelerinden biridir. Kalker kayaların içi oyularak yapılan eserler, UNESCO Dünya Mirasları geçici listesinde yer alıyor. Pontus krallarına ait kaya mezarlarından bugüne yalnızca birkaç tanesi gelebilmiştir.

Amasya Saat Kulesi

Yerel halkın buluşma noktalarından biri olan saat kulesi, 1865 yılında Amasya şehir merkezine yapılmıştır. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan saat kulesinin Amasya halkı için özel bir anlamı vardır.

Amasya Yalıboyu Evleri

Amasya denildiğinde ilk akla gelen yapılardan biri olan Yeşilırmak kıyısındaki sıra sıra evler, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Tarihi sur duvarları üzerine yapılan Yalıboyu evleri, genellikle birbiri ile bitişiktir ve avlu ya da bahçesi bulunur.

Borabay Gölü

Muhteşem bir doğa harikası olan Borabay gölü, Bakanlar Kurulu’nca turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Etrafında doğa yürüyüşleri için parkurlar bulunan gölde doğa inde tatil yapmak isteyenler inde bungalov ve çadır kampı gibi konaklama seçenekleri sunar.

Şehzadeler Müzesi

Osmanlı Dönemi’nde şehzadelerin yetiştirildiği bölge olan Amasya’da bu döneme ait tüm özellikleri yansıtan Şehzadeler müzesi, 15. yüzyıla ait klasik bir Türk evi görünümündedir. Şehzadelere ait heykellerin de bulunduğu müze iki katlı ahşap bir binadır.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.