tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Pek çok medeniyetin beşiği olan Şanlıurfa, özellikle tarih ve kültür seyahatlerini sevenlerin mutlaka gezip görmesi gereken şehirlerden biri. Mistik havası ve farklı atmosferi ile sizi hemen içine çeken şehirde tarihi ve doğal güzelliklere hayran kalacaksınız. İşte, Şanlıurfa’da görülmesi gereken yerler…

Göbeklitepe

Göbeklitepe Urfada gezilecek yerler

Dünya üzerindeki en eski tapınağın bulunduğu yer olan Göbeklitepe, son yılların en popüler tarihi noktaları arasında. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da bir anda ilgisini çeken ve yeni yeni gün yüzüne çıkan saklı hazineleri ile adından söz ettiren alan, tarihin en büyük ibadet yeri unvanına sahip. M.Ö. 10.000 yılında yapıldığı öngörülen Göbeklitepe, 2011 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Balıklı Göl

Şanlıurfada gezilecek yerler

Şanlıurfa’nın en önemli simgesel yerlerinden olan Balıklı Göl, Hz. İbrahim’in hükümdar Nemrut tarafından ateşe atılırken düştüğü yer olarak biliniyor. Ateşin suya, odunların ise balığa dönüştüğü bu büyüleyici alandaki göl ve balıkların da kutsal olduğuna inanılıyor.

Halil-ül Rahman Camii

1200 yılında Eyyübiler tarafından yaptırılan Halil-ül Rahman Camii, Balıklı Göl ile yan yana olan konumu sayesinde gezginlerin ilgi gösterdiği tarihi yapılardan biri.

Hz. İbrahim Mağarası

Hz. İbrahim’in doğduğu ve 7 yaşına kadar yaşadığı yer olarak bilinen Hz. İbrahim Mağarası, şehrin önemli noktalarından biri. İçerideki suyun şifalı olduğuna inanan pek çok kişi, mağarayı ziyaret etmeden şehirden ayrılmıyor.

Urfa Kalesi

Tarih öncesi çağlardan kalma tapınakların üzerine yapıldığı düşünülen Urfa Kalesi, şehre tepeden bakan manzarası ile görülmesi gereken yerlerden. 800’lü yıllardan beri ayakta kalmayı başarmış olan yapı, tarihin izlerini üzerinde taşıyor.

Gümrük Hanı

Şehrin en eski yapılarından olan Gürmrük Hanı, geziniz sırasında soluklanabileceğiniz yerlerden biri. Tarihi dokusu ile ilgi çeken handa, Şanlıurfa’ya özgü meşhur mırra kahvesinin tadına bakabilir, göl içindeki balıkları seyredebilirsiniz.

Harran Ovası

Hz. Adem’in cennetten kovulduktan sonra dünyaya geldiği yer olarak anılan Harran Ovası farklı atmosferi, evleri ve kalesi ile gezi turuna dahil edilecek yerlerden biri. Anadolu’da ilk kurulan üniversiteye de ev sahipliği yapan bölge ziyaretçilerin uğrak noktası.

Halfeti

Halfeti Cami

Birecik Barajı suları altında kalan Halfeti, tekne ile gezilmesi gereken yerlerden. M.Ö. 885 yılına dek uzanan köklü bir tarihe sahip yerleşim yeri, ayrıca ülkemizde siyah gülün yetiştiği tek yer olma özelliği taşıyor.

Şanlıurfa Müzesi

1969 yılında açılan müze, Harran ve çevre bölgelerde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan eserleri görebileceğiniz bir yer. En eski tarihli taş eserlere ev sahipliği yapan müze, bu yönüyle özel ilgiyi hak ediyor.

Yukarı Yukarı