İngiliz Sanatını Sana Manchester Anlatsın

Manchester’da şu sıralar kocaman kara bulutlar ve serin bir hava vardır. Aslında Manchester genelde böyledir. Alışık olmadığımız bir hava durumu ile bizleri karşılar. Caddeleri, sokakları, insanları ve dükkânları ile farklı bir İngiliz havası hissetmemizi sağlar. Bunu sadece biz hissetmiyoruz ki Antony H. Wilson zamanında “Burası Manchester, biz burada her şeyi farklı yaparız.” diye özet geçmiş bu durumu. Kısmen katılıyoruz. Her şeyi farklı yapacak kadar iddialı mı bilmiyoruz fakat Manchester sanat konusunda çok iyi. Bu yüzden kesinlikle Manchester çabucak gezilip bitirilecek bir yer değil. Manchester sanat dolu atmosferi ile çok sevilecek, saygı duyulacak hatta biraz da gıpta edilecek bir şehir. Manchester ucuz uçak biletlerini ayarlayıp senin için hazırladığımız listeye göz attığında bizi çok daha iyi anlayacaksın.

Manchester’da Bazı Sesler Çok Özel
Bee Gees’in Manchester’da doğup, “Stayin Alive” şarkısıyla dünyayı yerinden oynattığı yıllar tam olarak 1983 yılına denk geliyor. Bu tarih, zaten müzikle arasını hep iyi tutan Manchester’ın kendini kanıtlama eşiği oldu. Sonrasında bu şehirden çıkan dünyaca ünlü müzik grupları (Oasis, Stone Roses, The Smiths …) bu kente başka bir anlam kattı. Manchester kafelerinde, plak dükkânlarında, konser salonlarında ve barlarında içinizi ısıtıp, keyiflenmenizi sağlayacak müzikleriyle kocaman sarılmak isteyeceğiniz bir şehir oluverdi. Üstelik müzik dineleceğin harika performans salonlarını da bünyesine kattı. İçindeki 60’lı ve 70’li yıllardan konser bileti örnekleri sergilenen ilginç müzesi ve tarihi yapısıyla dikkat çeken The Free Trade Hall, üzerinde yazılar yazan kapılar, geniş pencereler, tuğla duvarlarıyla duygu yüklü bir mekan Know Mill, bir zamanlar The Stone Roses’ın efsanevi konserlerine ev sahipliği yapmış The Haçienda bu salonlara verebileceğimiz birkaç örnek.

Tiyatro Keyfini Nirvana’da Yaşa
Manchester’ın en güzel binalarından biri bizce kesinlikle Royal Exchange Tiyatrosu. Bu tiyatro 1976 yılından beri şehrin kalbinde faaliyet gösteriyor. 700 koltuğu ile İngiltere’nin sayılı tiyatro salonlarından biri olan Royal Exchange’de yılda ortalama 350 performans sergileniyor. Buna ek olarak, hemen yanındaki stüdyoda muhteşem konserler, edebi etkinlikler de düzenleniyor. Burası, Manchester’da gidilecek yerler arasında bizce ilk sırada yer almalı.

Adres: Aziz Anns Meydanı, Manchester

tiyatro-keyfini-nirvanada-yasa

Başka Türlü Müzeler

Ülkenin en iyi müzelerinden birkaçı Manchester’da bulunuyor. Ayrıca bu şehir bazen ücretsiz müze girişleri ile de sanatsever konuklarına güzellikler yapıyor. Mesela Manchester Müzesi buna en iyi örnektir. Burası daha çok mısır bilimi sergisiyle tanınıyor. Birçok mumya, fosil koleksiyonlarını burada görebiliyorsun. Londra dışında İngiltere’nin en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan Manchester Sanat Galerisi, İngiliz işçi sınıfının tarihine ilişkin birçok şeyin bulunduğu İnsanlık Tarihi Müzesi (People’s History Museum ) mutlaka görmen gereken müzelerden. Manchester müzelerinin koleksiyon zenginliklerine ve düzenini hayran kalmamak mümkün değil.

baska-turlu-muzeler