tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Gaziantep'te Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Anadolu medeniyetinin en önemli duraklarından biri olan Gaziantep, tarihi ve doğal güzellikleriyle de en az yemekleri ile olduğu kadar ilgi çekici. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilen Gaziantep'te, binlerce yıl öncesinden kalma kültürel hazineleri görünce şaşıracaksınız. Şehirde toplu ulaşımın gelişmiş olması sayesinde gezilmesi gereken yerlere rahatça ulaşmanız mümkün. İşte, Gaziantep'in görülmeye değer noktaları…

Gaziantep Kalesi

Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Şehrin simgesi olan Gaziantep Kalesi, Romalılar tarafından inşa edilmiş. 6. yüzyılda Bizans Kralı Justinian, 13. yüzyılda ise Osmanlılar tarafından yeniden elden geçirilen kale 12 kuleye sahip. Şehre hakim bir konumda bulunan kalenin en tepesinden muhteşem kent manzarasını seyredebilir, güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı

Şehrin en nadide el sanatı ürünlerinin çıkış yeri olan Bakırcılar Çarşısı, turistlerin gezi listesinde ilk sıralarda. Tek katlı ahşap dükkanlardan oluşan tarihi çarşı boyunca pek çok ustanın hala büyük emekle sürdürdüğü sanatlarına yakından şahit olabilir, birçok el yapımı ürün satın alabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Müzesi

 

2011 yılında açılan ve açıldığı günden bu yana hem dünyanın hem de ülkemizin en önemli müzelerinden biri haline gelen Zeugma Mozaik Müzesi, Zeugma Antik Kenti içerisinden çıkarılan mozaikleri yakından inceleme şansı sunuyor. Şehrin en önemli kültürel noktalarından biri olan müze, hem yapısı ile hem de eserler bakımından ilgi çekici yerler arasında. Müzeyi hakkını vererek gezmek için sesli rehber satın almalı, en az bir tam gününüzü buraya ayırmalısınız.

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

1909 yılında yapılan Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi; şehrin kültürel dokusu, el sanatları ve tarımsal özellikleri ile öne çıkan detaylarını bir araya getiriyor. Gaziantep’i yakından tanımak ve şehrin geçmişine doğru bir yolculuk için bu müze en ideal yerler arasında.

Zeugma Antik Kenti (Belkıs Köyü)

Kökleri Makedonya İmparatorluğu’na kadar uzanan ve Nizip İlçesi'nin Belkıs Köyü içerisinde bulunan Zeugma Antik Kenti, şehrin en önemli tarihi alanı konumunda. Eski zamanlarda oldukça önemli bir ticaret merkezi olan Zeugma’daki kalıntıları yakından inceleyebilir, antik kent civarında tekne turlarına katılarak bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Bey Mahallesi

Tarihi Antep evlerinin bulunduğu Bey Mahallesi, keymıh ve havara diye adlandırılan kalkerli taş mimarisi ile öne çıkıyor. Özgün dokusu ile ziyaretçilerine nostaljik anlar yaşatan mahallede, evlerin pek çoğu butik otel olarak hizmet veriyor.

Zincirli Bedesten

Kunduracılar Çarşısı içerisinde yer alan Zincirli Bedesten, 18. yüzyılda Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmış. Toplam iki katlı çarşıda 80’e yakın dükkan bulunuyor. İçeride şehre özgü yöresel eşyalar ve yiyecekler bulmak mümkün.

Rumkale

Yavuzeli İlçesi'nin Kasaba Köyü sınırlarında yer alan Rumkale, şehirdeki doğal güzelliklerin başında. Üç tarafı baraj suları ile çevrelenmiş olan bu yapıya tekne turları ile ulaşmak mümkün.

Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi

Ülkemizin ilk özel cam eserler müzesi unvanına sahip olan Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi, Roma ve İslami döneme ait pek çok objenin görülebileceği bir yer. Müzede cam, toprak ve bronz eşyaların yapımı hakkında fikir sahibi olabilir, özel cam gösterileri izleyebilirsiniz.

Dülük Antik Kenti

Yaşayan en eski kentlerden biri olan Dülük, şehir merkezine 10 km uzaklıkta yer alıyor. Kesme taştan evleri ile dikkat çeken antik kent, şimdiye kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. 600 bin yıllık geçmişi olan tarihi bölgeye toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Şehirler ile bütünleşen aileler vardır. Göğüş ailesi ise Antep ile özdeşleşmiştir. Ailenin sahibi olduğu Göğüş Konağı olarak bilinen tarihi konakta varlığını devam ettiren müze, 2008 yılında hizmete girdi. Müze, Gaziantep mutfak kültürünü anlatmak için özel olarak dizayn edilmiştir. Yiyeceklerin saklanma şekli ya da pişirme yöntemlerine kadar birçok farklı teşhir alanı bulunuyor. Düzenli olarak etkinlikler yapılıyor. Bunlardan birine misafir olmak için önceden rezervasyon yapılması yeterli oluyor.

Gaziantep'te gezip görülmesi gereken ama burada saymadığımız daha bir çok yer var. Gaziantep uçak biletini alıp bu eşsiz şehri kendin keşfetmek istemez misin? Uygun fiyatlı biletler için hemen tıkla!

SIKÇA SORULAN SORULAR

Gaziantep’in en güzel gezilecek yeri neresi?

Gaziantep’te farklı güzellikte pek çok gezilecek yer bulunuyor. Tarihe meraklıysanız, Gaziantep Kalesi ile Zeugma Mozaik ve Şahinbey Millî Mücadele müzelerini gezebilirsiniz. Alışveriş yapmak isterseniz önceliği Bakırcılar Çarşısı ile Almacı Pazarı’na verebilirsiniz. Açık havada zaman geçirmek hoşunuza gidiyorsa, Gaziantep Botanik Bahçesi’ni gezebilirsiniz.

Gaziantep merkezde ne yapılır?

Gaziantep kent merkezinde, bölgenin tarihine ve kültürel zenginliğine ışık tutan mekânları ziyaret edebilirsiniz. El yapımı otantik eşyalar veya yerel lezzetler için Hanlar Bölgesi’ndeki tarihi çarşılarda zaman geçirebilirsiniz. Bu bölge aynı zamanda gastronomik açıdan da birçok fırsatı bünyesinde barındırıyor.Gaziantep kent merkezinde, bölgenin tarihine ve kültürel zenginliğine ışık tutan mekânları ziyaret edebilirsiniz. El yapımı otantik eşyalar veya yerel lezzetler için Hanlar Bölgesi’ndeki tarihi çarşılarda zaman geçirebilirsiniz. Bu bölge aynı zamanda gastronomik açıdan da birçok fırsatı bünyesinde barındırıyor.

Gaziantep hafta sonu nereye gidilir?

Gaziantep’te, hafta sonu kent merkezindeki tarihi ve kültürel mekânları ziyaret edebilirsiniz. Kentin kalabalığından biraz uzaklaşmak isterseniz, Rumkale ve Köklüce Kanyonu gibi destinasyonlara yönelebilirsiniz. Alternatif olarak kent merkezi yakınında Fıstık Park’a yönelebilirsiniz.

Gaziantep bölgesinde çocuklarla birlikte gidilecek yerler nereler?

Gaziantep bölgesinde çocuğunuzla keyifli vakit geçirmek için Gezegenevi ve Bilim Merkezi’ne gidebilirsiniz. Alternatif olarak yine kent merkezinde bulunan ve toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabileceğiniz Parkantep Harikalar Diyarı’na gitmeyi düşünebilirsiniz. Bir başka seçenek olarak Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yukarı Yukarı