SAYFA BAŞINA DÖN

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya gezilecek ve görülecek yerler konusunda oldukça bonkör bir şehir. Yaklaşık olarak 2 bin yıldır önemli bir ticaret merkezi olan Konya, Mevlana gibi tasavvuf alimleri nedeniyle de mistik bir özellik kazanmış. Saraylar, türbeler, camiler ve müzeleriyle Konya’nın gezilmesi gereken en önemli merkezlerini sizin için derledik.

Karapınar

Konya’nın şirin ilçelerinden biri olan Karapınar, birçokları tarafından bilinmese de küçük ve oldukça kurak bir araziye sahip. Çöle benzeyen araziyi görenlerin ilk olarak aklına Yeşilçam filmleri geliyor. Çöl konulu neredeyse bütün filmlerin burada çekilmesi nedeniyle Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkesin göz aşinalığı bulunduğu bölgeye gitmek için en mantıklı yol ise araç kiralama yöntemi. Çünkü hem otobüslerin sefer sayısı az hem de otobüsler Karapınar Çölü’nün bir hayli uzağından geçiyor.


Alâeddin Tepesi

Konya şehir merkezinin tam ortasında yer alan ve 20 metre yüksekliğinde olan tepenin üzerinde çeşitli tarihi yapılar bulunuyor. Binlerce yıl önce höyük olarak kullanıldığı tahmin edilen tepe üzerinde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eserler bulunuyor. Bunlar arasında en önemlisi ise I. Alâeddin Keykubat tarafından yaptırılan ve tepeye adını veren Alâeddin Camisi adlı yapı oluyor. Bunun dışında bir çeşit anıt mezar olan kümbetler bulunuyor. Tepe üzerindeki kümbetler içerisinde I. Alâeddin Keykubat ve II. Kılıçarslan dahil olmak üzere Selçuklu sultanlarının naaşları bulunuyor. Bölgeden tramvay hattı ve neredeyse tüm otobüsler geçiyor.


Mevlana Müzesi

Mevlana türbesi

Konya’nın bir başka sembol yapılarından olan Mevlana Müzesi, Yeşil Kubbe’de denilen ve Mevlana’nın naaşının bulunduğu türbe her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Tekke ve zaviyelerin kapatılması ile Mevlevi dergahı son buldu. Ancak Anadolu Medeniyeti için oldukça önemli bir mekan Mevlana Türbesi kapatılmak yerine müzeye dönüştürüldü. Müze etrafından 102-A, 12-B, 13-C, 43-A ve 99-A şeklinde kodlanan otobüsler geçiyor.

Adres: Aziziye Mah. Mevlana Cad. No:1 42030 Karatay/Konya

Telefon: 0 332 351 12 15


Eşrefoğlu Camii

Türkler tarafından inşa edilen İslam eserleri dönemlere ve coğrafyaya göre büyük farklılıklar gösteriyor. Orta Asya, Hindistan ya da Anadolu’da yer alan eserler incelendiği zaman, temel farklar hemen gün yüzüne çıkıyor. Özellikle Orta Asya’da yer alan eserlerin çok büyük bir kısmı ahşap ile inşa edilmiş. Eşrefoğlu Camisi ise ahşap direkli bir yapıya sahip ve Orta Asya’daki eserlere benziyor. Minber ise ceviz ağacından ve özel el işçiliği ile yapılmış. Caminin bir diğer önemli yanı ise tavanın tamamen ahşaptan yapılması olarak gösteriliyor. Bölgeye araç kiralayarak zahmetsiz bir şekilde gidebilirsiniz.

Adres: İçerişehir Mah. Kale Sok. No:21 42700 Beyşehir/Konya


İstiklal Savaşı Şehitleri Abidesi

Milli mücadele döneminde şehit olan askerlerin aziz hatırasını yaşatmak için inşa edilen abide, her yıl binlerce misafir ağırlıyor. Anıtsal yapı içerisinde ayrıca Kore ve Kıbrıs gibi savaşlarda şehit olan askerler ile ilgili de bilgilere ulaşılabiliyor. Abide, Mevlana Müzesi’nin hemen yanında bulunduğu için tıpkı müze gibi neredeyse her otobüs ile ulaşılabiliyor.

Adres: Aziziye Mah. Dolpamektep Sok. No:2 42030 Karatay/Konya

Bu mistik şehirde daha keşfedilecek pek çok tarihi ve kültürel mekan var. Dilersen hemen bir Konya uçak bileti alıp bu hafta sonu için gezini planlayabilirsin.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.