tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Medine’de Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Medine’de Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Medine’nin dört bir yanında, bünyelerinde İslamiyet’in ilk zamanlarına dair bilgiler barındıran birbirinden değerli tarihi mekânlar sizleri bekliyor. Hac ve umre dönemlerinde ziyaretçi akına uğrayan dini yapılara ek olarak kentin farklı dönemlerine ışık tutan müzelere de gezi programınızda yer verebilirsiniz.

Mescid-i Nebevi

Peygamber Camii, hac ve umre ziyareti için kentte bulunan Müslümanlar’ın en çok ilgi gösterdikleri tarihi yapıların başında geliyor. Dini yapı, Hicret'ten hemen sonra Hz. Muhammed önderliğinde inşa edilmiş. Şimdilerde modern unsurların öne çıktığı camide Hz Muhammed, Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir’in mezarları bulunuyor.

Kubbe-i Hadra

1837’de gerçekleştirilen yenileme çalışmaları esnasında Yeşil Kubbe adıyla anılmasını sağlayan görünüme kavuşan yapı; Hz. Muhammed, Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir’in mezarlarının bulunduğu alan üzerine inşa edilmiş. Bu nedenle Peygamber Camii’ni ziyaret eden gezginler, öncelikle buraya yönelip dua ederek saygılarını göstermeyi amaçlıyor.

Cennet Bahçesi

Yerel dildeki adıyla Ravza-i Mutahhara, Peygamber Camii’nin içerisinde yer alıyor. Hz. Muhammed’in Cuma Hutbesi'ni verdiği yer olduğu için mekân adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Ayrıca süslemeleri ve yeşil alanları ile camideki diğer alanlardan farklı bir görünüm sergiliyor.

Kuba Mescidi

Hz. Muhammed’in hem inşasına katkı yaptığı hem de 14 gün boyunca kaldığı mescit, İslam tarihinde toplu halde namaz kılınan ilk yer olma özelliği taşıyor. Bu nedenle Medine’ye seyahat eden birçok kişi namaz kılmak için bu yapıyı öncelikli olarak ziyaret ediyor.

Uhud Dağı ve Kabristanı

Eteğinde Uhud Savaşı’nın gerçekleştirildiği dağ, Peygamber Camii’ne yalnızca 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 70 Müslüman’ın şehit düştüğü bu alana, kentte mutlaka zaman ayrılması gereken mekânlardan biri gözüyle bakılıyor.

Medine Müzesi

1983 yılında kurulan müzenin bünyesinde barındırdığı 14 sergi alanını gezerken, kentin köklü tarihine ışık tutan birbirinden değerli koleksiyonları yakından inceleyebilirsiniz. Kültürel tesiste bölgenin tarihine ek olarak doğası, Hz. Muhammed ve ailesi ile Müslümanlık sonrası dönemdeki siyasi hayat hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yedi Mescitler

Hendek Savaşı’nın gerçekleştiği Sal Dağı’nın güneyinde bulunan dini kompleks, adının aksine yalnızca altı ibadet yerinden oluşuyor. Bazıları aynı dönemde inşa edilmiş olmasına rağmen bu alanlardaki mimari farklılıklar, dini kompleksin yoğun biçimde ziyaretçi çekmesini sağlıyor.

Tren İstasyonu Müzesi

Resmi adı “Hicaz Demiryolu Müzesi” olan kültürel tesis, Osmanlı döneminden kalma zarif istasyon binasında konuklarını ağırlıyor. 2006 yılında kurulan müzede, bir zamanlar bölgeye canlılık katan ve birçok tarihi olaya sahne olan demir yolu hattı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Tesisi gezerken ayrıca geçmişte kullanılmış birçok nesneyi yakından inceleyebilirsiniz.

Mada’in Saleh

Arkeolojik alanı Medine gezilecek yerler listenize ekleyerek, bölgede İslamiyet öncesi dönemden günümüze ulaşmış en önemli kalıntıları görme fırsatı elde edebilirsiniz. Alandaki yapıların birçoğunun Nabatean Krallığı döneminden kalma olduğu belirtiliyor. Bölgeyi gezerken Lihyanite ve Roma izleri taşıyan buluntularla da karşılaşabilirsiniz.

Yukarı Yukarı