Süleymaniye’de Gezilecek Yerler

Mezopotamya’da bulunması ve yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması sebebiyle Süleymaniye, gezilip görülecek yerler konusunda oldukça zengindir.

Şeref Han Heykeli

Süleymaniye bölgesinde yöneticilik yapan Şeref Han adına yaptırılan heykel, Şeref Han’ın bölge halkı tarafından gördüğü saygının sembolüdür.

Hazar Merd Mağarası

Süleymaniye hazar merd mağarası

Süleymaniye’de bulunan Hazar Merd Mağarası, Paleolitik çağdan kalan ve 1928 yılında keşfedilen bir tarihi oluşumdur. Bir vadinin içinde bulunan mağara, 11x12 metre genişliğinde tek odadan oluşur. Tarihin gizemli çağlarından kalan bu yapıyı görmek için Süleymaniye’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sartka Kalesi

19. yüzyılda Dukan Nehri’nin yanı başında kurulan kale tarihi açıdan oldukça önemlidir. Konumu nedeniyle oldukça müstahkem bir kaledir. 19. yüzyıldan kalan yapı, oldukça hasar görmüş olsa da hala aynı etkileyiciliğiyle ayaktadır. Qasholi mevkiinde bulunan kaleyi görmek isteyenler Süleymaniye merkezinden kısa bir seyahat gerçekleştirmek zorundadır.

Dukan Gölü

Süleymaniye Dukan Gölü

Karasal iklimi ile oldukça kurak ve sıcak olan Süleymaniye’de bulunan Dukan Gölü bölgenin nefes kaynağıdır. Göl çevresinde oluşan habitat, bölgenin farklı bir havaya sahip olmasını sağlamıştır. Raniye şehrine yakın bir konumda olan Dukan Gölü Süleymaniye şehrini ziyaret eden turistlerin uğrak mekânıdır.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.