Zaporizhia’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel yapısını korumuş Khortytsya Adası, Zaporizhia'nın en çok ziyaret edilen rotası olarak bilinir. Araba yapımı ile de öne çıkan şehirdeki araba müzesi ve hidroelektrik istasyonu, şehrin sanayileşme sürecini görmek için gezilebilir.

Khortytsya Adası

Zaporizhia Khortytsya Adası

Bugünkü Ukrayna’nın kökeni olarak bilinen Zaporozhian Sych halkının, 16. yüzyılda bu adada yaşadığı öne sürülmektedir. Bölgede, Kazakların etnik yaşam ögelerinin sergilendiği “Zaporizhia Kazakları Tarihi Müzesi” de bulunur.

İskit Kampı

Khortytsya Adası’nın tepesinde bulunan kamp kalıntıları içinde Zorov Mezarlığı bulunur. Adada yaklaşık 230 höyük yer almaktadır.

Antika Araba Müzesi

Müzede, 20. yüzyılın 30’larına ve 60’larına ait 22 parça bulunmaktadır. “Willis”, “Dodge” ve “Ural-ZIS” ZIS-5”, ZIS-6 “Katyusha” gibi önemli markaların tüm serilerine ait araçlar müzede sergilenmektedir.

Kutsal Bakire Katedrali

36 metre yüksekliğindeki katedral, 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Zaman zaman çeşitli onarım ve restorasyonlardan geçmiş ve Bolşevik istilası döneminde tamamen yıkılmıştır. Aslına uygun olarak tekrar inşa edilen katedral, şehir mimarisinin önemli sembollerinden birisidir.

Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu

1927-1939 yılları arasında yapılan istasyon, 20. yüzyılda SSCB’nin en büyük hidroelektrik santrali özelliğini taşıyordu. İstasyon aynı zamanda iki kara parçasını birbirine bağlayan bir köprü görevi görmektedir.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.