Dağınık Sevenlere Farklı Bir Kaçamak; Beyrut

Eğer farklı bir coğrafyada çok farklı bir seyahat tecrübesi yaşamak istiyorsan haritada gördüğün ve dikkatini çeken o şehir Beyrut. Burada seyahatin rahatlığını ve gizemini sonuna kadar yaşayabilirsin. Baştan uyaralım, Beyrut’un lüks restoranlarından, en iyi otellerinden, antik kentlerinden ve Corniche’den bahsetmeyeceğiz. Bu seyahat senin için farklı olmalı. Seni mutlaka Beyrut ucuz uçak biletini alıp, bir kentin ayrıntıda kalmış güzelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz.

Ashrafieh’de Kaybolmaca

Beyrut’a her kiminle gidiyorsan onun elinden tut ve onu mükemmel bir yere götüreceğini söyle. Sonra Ashrafieh’e doğru yürümeye başla. Buraya vardığında Beyrut’un özetini göreceksin. Beyrut’ta gezilecek yerler arasında Ashrafieh başı çekiyor. Burası şirin kafelerin, Beyrut yerlilerinin, birbirinden güzel butiklerin ve şekerlemecilerin olduğu yer. Burada mutlaka kaybol derken şaka yapmadık. Bilmediğin her sokağa girmelisin. Mutlaka bir sürpriz karşılayacak ve seni kendine hayran bırakacaktır.

Ciğerlerini Sevindir

Horsh Beyrut henüz yeni açıldı. Yemyeşil, kocaman ve spor yapmak için harika bir park burası. Seyahatinin hafta sonu günlerinde mutlaka buraya uğramalısın. Kusursuz bir doğa seni karşılayacak. Hafta sonu diyoruz çünkü maalesef burası sadece hafta sonları halka açık. Yakın gelecekte aktif olan günlerin çeşitlendirilmesi bekleniyor. Ama şimdilik sadece cumartesi ve pazar.

horsh-beyrut

Terk Edilmiş Binaları Keşfet

Beyrut uzun süre iç savaşlarla uğraştı. Bu yüzden burada bolca terk edilmiş bina var. Beyrut turunda ilginç bir şeyler arıyorsan mutlaka bu binaları ziyaret etmelisin. Bu binalar bir yerde toplanmış diyemeyiz. Beyrut’un hemen her mahallesinde bunlardan bulabilirsin. Yalnız dikkatli olmanda fayda var. Güvenliğinden emin olduğun mahallelerdeki binaları keşfetmelisin.

terk-edilmis-binalar-beyrut

Alışveriş Yapmasan Bile Sen Souk Al Ahad’a Uğra

Sen Souk Al Ahad bizce bu coğrafyadaki en iddialı pazar. Cumartesi ve pazar günü boyunca şehri neşelendiren bu tezgâhlarda satılan ürünler ise çok farklı. Burada her şeyi bulabilirsin. 1 Dolar’a orijinal DVD’ler bile! Alışveriş yapmak istemiyorsan da bu pazara uğramalısın. Tezgâhlarda oyalanırken akşamın ne zaman geldiğini fark etmeyeceksin.

Tüm Gençler Mar Mikhael‘de

Beyrut’un genç yüzünü görmek istiyorsan Mar Mikhael’e uğraman gerekiyor. Kentin sokak partileri, yenilikçi atmosferi, bir şeyler yudumlayacağınız kafeleri burada toplanır. Özellikle gece burası bir hayli kalabalık. Bu bölgenin ekonomik olduğunu iddia etmesek de mutlaka burada bir gün geçirmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz.

mar-mikhael