Tarihle Dolu Bir Yaz Tatili: Belgrad

Yaz tatili için elbette ki illa sere serpe sahillere uzanmamız gerekmiyor. Kültür, sanat ve tarihin doyasıya içine nüfuz edildiği şehirler, yaz aylarının alternatif gezi rotalarını oluşturuyor. Kampanyalı uçak biletleri ile çok daha ekonomik bir tatil yakalamanız mümkünken, Belgrad’ın tarihi köşelerini keşfe çıkmaya, Sırbistan’ın bu muhteşem şehrine bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Belgrad Hisarı

belgrad hisarı
1. yüzyıldan 18. Yüzyıla kadar Belgrad’ın yaşadığı ne varsa, bu hisarlar bunlara şahit olmuştur. Savaşlar, yıkımlar, yeni başlangıçlar, göçen ve geri gelen halklar, kutlamalar, şölenler… Belgrad’ın hafızasını oluşturan hisar, Romalılardan Bizanslara ve Osmanlılara kadar birçok medeniyete tanık olmuş. Sadece birkaç kaleden ve surlardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız, oldukça yanılıyorsunuz. Çünkü Belgrad Hisarı’nın içerisinde saat kulesi, hamam, Victor heykeli ve park da bulunuyor.

Hisarın tepesine çıktığınız zaman ise sizi enfes bir manzara karşılayacak. Sava Nehri’nden Danube’ye kadar uzanan etkileyici manzara en güzel fotoğraf karelerinizi oluşturacak.

Savamala
Savamala, yani nam-ı diğer “Sava Mahallesi.” Surların dışına yapılan ilk kısım olan Savamala, günümüzde de en çok ziyaret edilen noktalar arasında. Bir zamanlar şehrin merkezi olan, daha sonra endüstriyel bölgeye dönüşen Savamala, Belgrad’ın tarihine ışık tutan enteresan bir mahalle.

Knez Mihailova

Knez Mihailova
Belgrad’ın tarihi yerlerini sayarken Knez Mihailova’nın ismini anmamak olmaz. Koruma altında olan bu bölge, şehrin en eski yerleşim yerlerinden. Boylu boyunca yürüyün ve Belgrad’ın şehir yaşamına bu tarihi bölgede tanıklık edin. 1800’lerin sonunda yapılan evlerle çevrili olsa da, merkezdeki yapıların Belgrad uçak bileti almadan önce hem Avrupalı hem de Osmanlı şehrine ziyaret yapacak olmanın heyecanına kendinizi hazırlayın. Bunun en belirgin hissedildiği yerlerden biri de işte Knez Mihailova. Romalılar zamanından kaldığı biliniyor. Osmanlı dönemine gelindiğinde ise her tarafını saran bahçeler, çeşme ve camilerle tam bir zenginliğe ulaşıp kültürel açıdan çeşitlenmiş.

Tesla Müzesi

Tesla Müzesi
Sırbistan’ın medar-ı iftiharı Tesla’nın icatlarına daha yakından bakmak isterseniz doğru yerdesiniz. Binlerce orijinal dokümana, fotoğraflara ve Tesla’ya ait alet edevata ev sahipliği yapan müze, bu sıra dışı bilim adamının beynine küçük bir yolculuk yapmanızı sağlayacak.

St Petka Kilisesi

St Petka Kilisesi
Belgrad’ın en küçük ve bir o kadar da sevimli olan kilisesi St. Petka, Kalemegdan hisarının içinde yer alıyor. 1800’lerde inşa edilen kilise, hala daha yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. İçerisindeki mozaikler ise göz alıcı.

Question Mark Restoranı
Balkan tarzını tam olarak yansıtan Question Mark Restoranı 1800’lerden beri hiç ara vermeden faaliyet göstermekte. Bu sayede de Belgrad’ın sembollerinden biri haline gelmiş durumda. Hem tarihin hem de Belgrad lezzetlerin tadına varmak isterseniz, Question Mark’a kesinlikle uğrayın.