Amman'da Gezilecek Yerler

Amman, köklü geçmişi ve bu geçmişin armağan ettiği tarihi yapıları ile turistik bir değer kazanmıştır. Bu tarihi yapıların yanı sıra şehrin sanatsal ve kültürel yönü de turistler açısından oldukça tatmin edicidir.

Amman Kalesi 

Amman kalesi

Amman’ın kurulduğu yedi dağdan biri üzerinde bulunan Amman Kalesi; şehrin en eski tarihi yapılarından birisidir. Arkeolojik kazılarda elde edilen verilere göre, Amman Kalesi’nin bulunduğu tepede Cilalı Taş Devri’nden beri yaşam olduğu tespit edilmiştir. Kale; Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihi ve Bizans, Emevi, Roma gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla dünya çapında ünlüdür.

Amman Roma Tiyatrosu

Amman roma tiyatrosu

Antonius Plus zamanında yapımına başlanan tiyatronun tarihi 2. yüzyıla dayanır. Bu özelliğiyle tiyatro, Amman’da yer alan en eski tarihi kalıntılar arasındadır. 6000 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatro üç ana bölümden oluşur. Tiyatro, güneşin gökyüzündeki konumu göz önüne alınarak inşa edildiği için tiyatronun kuzey bölümünden güneşin bütün hareketlerini seyretme imkânı bulunur.

Kral I. Abdullah Cami

Amman’ın simgesi olan cami büyüleyici bir görselliğe sahiptir. 20. yüzyılda inşa edilen caminin yapımına 1982 yılında başlanmış ve 1989 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Adını, ünlü Ürdün Kralı I. Abdullah’tan alan ve Amman’ın merkezinde bulunan caminin mavi renkteki kubbesi şehrin birçok bölgesinden görülür. İslam mimarisinin en güzel örneklerinden olan cami; vitray süslemeleri ve iç duvarlarındaki el işçiliği ile oldukça dikkat çekicidir.

Mşatta Sarayı

Amman mşatta sarayı

Amman’da yer alan sarayların en gösterişlisi Mşatta Sarayı’dır. 743-744 yıllarında oldukça büyük bir arazinin üzerine inşa edilen sarayın, birçok odası ve büyük bir bahçesi vardır. Sarayın iç ve dış kısmındaki süslemeler el işçiliğinin büyüleyici örneklerindendir.

Amman Arkeoloji Müzesi

Tarih boyunca birçok medeniyetin merkezi olan Amman, arkeolojik kalıntılar açısından oldukça zengindir. Bu arkeolojik eserler, kronolojik sıraya göre, şehir merkezinde yer alan Amman Arkeolojik Müzesi’nde sergilenir. En dikkat çeken detayı Ölü Deniz’den çıkarılan kalıntılar olan müze, tarihe etkileyici bir yolculuk vadeder.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.