tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Amman'da Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Amman'da Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Amman, köklü geçmişi ve bu geçmişin armağan ettiği tarihi yapıları ile turistik bir değer kazanmıştır. Bu tarihi yapıların yanı sıra şehrin sanatsal ve kültürel yönü de turistler açısından oldukça tatmin edicidir.

Amman Kalesi 

Amman kalesi

Amman’ın kurulduğu yedi dağdan biri üzerinde bulunan Amman Kalesi; şehrin en eski tarihi yapılarından birisidir. Arkeolojik kazılarda elde edilen verilere göre, Amman Kalesi’nin bulunduğu tepede Cilalı Taş Devri’nden beri yaşam olduğu tespit edilmiştir. Kale; Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihi ve Bizans, Emevi, Roma gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla dünya çapında ünlüdür.

Amman Roma Tiyatrosu

Amman roma tiyatrosu

Antonius Plus zamanında yapımına başlanan tiyatronun tarihi 2. yüzyıla dayanır. Bu özelliğiyle tiyatro, Amman’da yer alan en eski tarihi kalıntılar arasındadır. 6000 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatro üç ana bölümden oluşur. Tiyatro, güneşin gökyüzündeki konumu göz önüne alınarak inşa edildiği için tiyatronun kuzey bölümünden güneşin bütün hareketlerini seyretme imkânı bulunur.

Kral I. Abdullah Cami

Amman’ın simgesi olan cami büyüleyici bir görselliğe sahiptir. 20. yüzyılda inşa edilen caminin yapımına 1982 yılında başlanmış ve 1989 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Adını, ünlü Ürdün Kralı I. Abdullah’tan alan ve Amman’ın merkezinde bulunan caminin mavi renkteki kubbesi şehrin birçok bölgesinden görülür. İslam mimarisinin en güzel örneklerinden olan cami; vitray süslemeleri ve iç duvarlarındaki el işçiliği ile oldukça dikkat çekicidir.

Mşatta Sarayı

Amman mşatta sarayı

Amman’da yer alan sarayların en gösterişlisi Mşatta Sarayı’dır. 743-744 yıllarında oldukça büyük bir arazinin üzerine inşa edilen sarayın, birçok odası ve büyük bir bahçesi vardır. Sarayın iç ve dış kısmındaki süslemeler el işçiliğinin büyüleyici örneklerindendir.

Amman Arkeoloji Müzesi

Tarih boyunca birçok medeniyetin merkezi olan Amman, arkeolojik kalıntılar açısından oldukça zengindir. Bu arkeolojik eserler, kronolojik sıraya göre, şehir merkezinde yer alan Amman Arkeolojik Müzesi’nde sergilenir. En dikkat çeken detayı Ölü Deniz’den çıkarılan kalıntılar olan müze, tarihe etkileyici bir yolculuk vadeder.

Yukarı Yukarı