SAYFA BAŞINA DÖN

Sinop’ta Ne, Nerede Yenir?

Zengin doğası, bereketli denizi ve iştah açısı havasıyla her ziyaretçisini kendine hayran bırakan Sinop için eşsiz lezzetlerin ev sahibi demek yanlış olmaz. Hamur işinden deniz ürünlerine kadar oldukça geniş bir yelpazede sunulan lezzetler, Sinop seyahatinizi unutulmaz kılmaya aday.


“Sinop’ta ne yenir?” sorusuna kahvaltıyla başlamak en doğrusu. Kestane balı, armut ve elma pekmezleri ile nar, kivi ve incir reçelleri, Sinop’ta kahvaltı yaparken tadabileceğiniz lezzetler arasında. Tabii köy yumurtası, peyniri, tereyağı ve Karadeniz’e özgü yeşillikler de kahvaltı sofrasının olmazsa olmazlarından. Kahvaltıda hamur işi sevenlerdenseniz Sinop’a özgü yiyeceklerden biri olan nokulu mutlaka denemelisiniz. Samsun ve Isparta gibi şehirlerde de bilinmesine rağmen anavatanı Sinop olan nokul, mayalı hamur ile yapılan bir tür poğaça olarak tanımlanabilir. En popülerleri haşhaşlı, fındıklı, tahinli, sakızlı kıymalı olmak üzere birçok çeşidi bulunan nokul, rulo şeklinde yapılıyor ve isteğe göre hamuruna farklı malzemeler de eklenebiliyor.


Herhangi bir Karadeniz şehrinde çorba içmek isterseniz karşınıza ilk olarak mısır çorbası çıkacaktır. Ancak bu lezzeti tatmanız gereken en önemli yer Sinop. Sıra geldi Karadeniz’in en büyük nimeti balığa. Mevsimine göre palamut, hamsi, kalkan ve çarpan balığı yeme imkânınız var. Ancak Sinop sularının en bol balıkları zargana ve mezgit. Bir de Karadeniz somonu var ki Sinop’ta yenilecek balıklar arasında üst sıralarda kendine yer buluyor.

Sinop’un şaşırtıcı yanlarından biri de kestanesiyle meşhur olması. Üstelik sadece çerez olarak değil, kestaneye yemeklerde de yer veriliyor. Bunun en meşhur örneği de kestaneli iç pilav. Yemeğin ana malzemesi olarak kullanılan kestaneye kuşbaşı yağsız et, baharatlar, badem ve pirinç eşlik ediyor.


En şaşırtıcı Sinop yemeği en sonda yer alıyor. Daha çok Kayseri ile özdeşleşmiş olan mantının asıl vatanlarından biri de Sinop ve Sinop mantısı, benzerlerinden oldukça ayrı bir özelliğe sahip. Klasik mantılar küçük küçük olurken Sinop mantısı, çok ince bir hamura sahip ve diğerlerine göre de oldukça büyük. Üstelik üzerine yoğurt yerine ceviz serpiliyor. İçi etli hamur, kulak mantısı gibi isimlerle de anılan Sinop mantısı, farklı lezzetlerin peşine düşenler için karşı koyulması güç bir lezzet. Belki de Kayseri mantısının pabucunu dama atacak kadar da başarılı.

 

 

Bunlara ek olarak kaşık çıkartması da denen mamalika, kabak misillemesi, sırık ve kuyu kebapları ile hamursuz tatlısı da Sinop’a özgü yemekler arasında bulunuyor. Denemeden Sinop’tan ayrılmayın.


Peki, oldukça zengin bir mutfağa sahip Sinop’ta bu lezzetleri ve daha fazlasını nerelerde tadacaksınız? Her köşesi ayrı bir lezzete ayrılan Sinop’un en meşhur restoranlarına göz atarak bu sorunuza tatmin edici cevaplar bulabilirsiniz.

 

Teyze’nin Yeri

“Sinop’ta nerede yenir?” sorusunun cevaplarından ilki, mantısıyla meşhur Teyze’nin Yeri. Duvarlarının eski Sinop fotoğraflarının süslediği Teyze’nin Yeri, ünlü gurmelerin ve yolu Sinop’tan geçenlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan. Yarısı yoğurtlu, yarısı cevizli karışık mantısı unutulmaz bir lezzet sunuyor.

Adres: Yeni Mahalle, Gazi Cd, No: 47/1, 57000, Merkez/Sinop

Telefon: +90 368 261 73 68

 

Şakir Restaurant

Sinop’un yöresel lezzetleri için en doğru adreslerden olan Şakir Restaurant, gün boyu sürecek bir şölen sunuyor. Yerel tatlarla çeşitlendirilmiş kahvaltısı, mezeleri, mısır çorbası, karalahana sarması, istiridye mantarı ve yine yerel bir yemek olan dible, Şakir Restaurant’ın öne çıkan lezzetleri arasında.

Adres: Yeni Mahallesi, Gazi Cd. No:67, 57000, Merkez/Sinop

Telefon: +90 368 261 88 99

 

Öztürk Restaurant

Şehrin merkezinden biraz uzaklaşıp doğal ve yerel lezzetlerle bezeli bir kahvaltı yapmak için en doğru adres Öztürk Restaurant. Erfelek’te yer alan Öztürk Restaurant, bir yemek ve kahvaltı salonu olarak kestane balı, çemen, katlama, köy tereyağı, kızılcıklı salata, elma ve armut pekmezlerinin yanında nar, böğürtlen ve kivi reçelleri ile çok daha fazlasını kahvaltı masasında size sunuyor. Sinop gezisi için gereken enerji almanın en iyi yolu.

Adres: Aşağı Köprü Başı Mah, Hal Yeri, 57800, Erfelek/Sinop

Telefon: +90 368 511 37 38

 

Okyanus Balıkevi

Karadeniz’in en bereketli bölgelerinden biri olan Sinop’ta balık çeşitleri haliyle oldukça fazla. Okyanus Balıkevi de bu çeşitliliği mükemmel şekilde sunuyor. Çarpan, çinekop, palamut, tirsi, somon, levrek, mezgit ve çok daha fazlasıyla sizi bekliyor.

Adres: Camikebir Mahallesi, Kurtuluş Cd, 57000, Merkez/Sinop

Telefon: +90 368 261 39 50

 

Şekerci Mehmet Gürbüz

Fındık ezmesiyle cevizin bir araya gelmesiyle oluşan Boyabat ezmesinin yaratıcısı Şekerci Mehmet Gürbüz, tatlı ihtiyacınızı benzersiz bir lezzetle karşılamak için en doğru adres. Boyabat’ın ardından Sinop şehir merkezinde de şube açan Şekerci Mehmet Gürbüz’de bulunan Boyabat ezmesi, tak-tak helvası, badem ezmesi ve yağlı kurabiyeleri sevdiklerinize tadına doyulmaz bir hediye olarak da değerlendirebilirsiniz.

Adres: Yusuf Kemal Bey Caddesi No:36 Boyabat/Sinop

Telefon: +90 368 315 35 01


Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.