Sivas’ta Gezilecek Yerler

Köklü tarihinin yanında Milli Mücadele dönemine dair izleri de ziyaretçilerine sunan Sivas’ta görülmeye değer sayısız yer bulunur.

Divriği Ulu Cami

Divriği Ulu Cami Anadolu Selçukluları döneminde 1228-1243 yılları arasında inşa edilmiştir. Külliye yapısında olan camiye bağlı olan bir Darüşşifa da bulunur. Sanat tarihçilerinin Divriği Mucizesi olarak adlandırdığı cami muhteşem taş işçiliği ile ön plana çıkar. Mayıs ve eylül aylarında caminin kapılarından sızan ışığın oluşturduğu gölgeler de hayli dikkat çeker. Bu aylarda ikindi namazından 45 dakika önce insan siluetinde bir gölge oluşur. Gölge birkaç dakika sonra Kur’an okuyan bir siluete bürünür ve takiben de namaz kılan bir insanı andırır.

Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

Milli Mücadele döneminin önemli şehirlerinden olan Sivas ziyaretçilerine duygu dolu anlar yaşatır. Bu güzel duyguları en çok hissedeceğiniz yer şüphesiz kongre binasıdır. Atatürk ve Temsil Heyeti'nin 2 Eylül – 18 Aralık 1919 tarihlerinde Milli Mücadele Karargahı olarak kullandığı bina 1980 yılına kadar Kongre Lisesi olarak hizmet vermiştir. Bu tarihten sonra ise müzeye çevrilmiştir. İçerisinde bulunan Atatürk’ün çalışma ve dinlenme odaları Sivas Kongresi’nin yapıldığı günlerdeki haliyle ziyaretçilerini ağırlar.

Eğri Köprü

Eğri Köprü Selçuklular tarafından 12.yüzyılda Kızılırmak üzerine inşa edilmiştir. 5 metre yüksekliğinde ve 180 metre uzunluğundaki köprü yaklaşık yarısından itibaren 130 derecelik bir açıyla yapılmıştır. Köprü bu nedenle Eğri Köprü olarak isimlendirilmiştir. Sağlam yapısı ile yaklaşık 900 yıldır ayakta duran köprü bugüne kadar hiç restorasyon geçirmemiştir..

Gökpınar Gölü

Sivas’ın güney kısmında yer alan Gürün ilçesinde bulunan göl muhteşem bir doğa manzarasına ev sahipliği yapar. Gölün ortalama derinliği 20 metredir ve sıra dışı berrak suyu nedeniyle tabanı rahatça görülür. Ayrıca güneşin konumuna göre renk değiştiren göl dev bir akvaryumu andırır.

Balıklı Kaplıca

Çoban köpekleri ile ünlü Kangal ilçesinde bulunan kaplıca özellikle sedef hastalarının uğrak yeridir. Su sıcaklığının 36-37 derece olduğu kaplıca birçok faydalı iyon içerir. Ayrıca tedavi edici balık olarak bilinen Garra Ruffa türü balıklar da kaplıcada bulunmaktadır. Kaplıcanın, romatizma, egzama, iltihaplı sivilceler ile sinir hastalıklarına da iyi geldiği düşünülür. Bunun yanında suyunu içmenin çeşitli böbrek rahatsızlıkları üzerinde tedavi edici etkiye sahip olduğu kabul edilir.

 

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.