SAYFA BAŞINA DÖN

Batman'da Gezilecek Yerler

Köprülerden manastırlara, kalelerden mağaralara, görülmesi gereken tarihi ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan Batman, kültür turizminin saklı rotaları arasındadır.

Zeynel Bey Türbesi

Batman Zeynel Bey Türbesi

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bulunan türbe, Akkoyunlular döneminde inşa edilmiştir. Azerbaycan, İran ve Osmanlı’nın kültürel özellikleri ve yapısını yansıtan türbe görsel açıdan da oldukça etkileyicidir. 2017 yılında sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya olan türbe 2 km uzaklıktaki yeni yerine taşınmıştır.

Memikan Köprüsü

Batman’ın Beşiri ilçesi Garzan Çayı üzerinde inşa edilen Memikan, mimari açıdan Malabadi Köprüsü ile benzerlik gösterir. İpek Yolu için oldukça önemli noktalardan biri olan köprü Batman’ın en güzel tarihi yapılarından biridir.  

Hasankeyf

Batman Hasankeyf

Hasankeyf, konumu ve mimarisi ile bölgenin en önemli tarihi yapılarını barındıran bir yerleşim merkezidir. Hasankeyf’te bulunan kalenin Bizans İmparatoru Konstantinos tarafından 4. yüzyılda yapıldığı bilinir. Kale dışında rasathane, medrese ve hastanenin bulunduğu Hasankeyf, Dicle kıyısında adeta bir bilim merkezi işlevi görmüştür. Ilısu Barajı projesi tamamlandığında tamamen sular altında kalacak bölge mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Mor Aho Manastırı

Hasankeyf’e 2 km uzakta bulunan manastır, Süryaniler açısından önemli bir ibadet merkezidir. Halk arasında “Deyr Mahar” olarak da bilinen manastır, Dicle nehrinden 150 metre yüksekte bulunan bir düzlüğe inşa edilmiştir.

Hızır Bey Camii

Batman’ın Kozluk ilçesinde bulunan cami 16. yüzyılda Hızır Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Batman’da dimdik ayakta duran pek çok eserden bir tanesi olan Hızır Bey Cami mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.