tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Brüksel’de Ne Nerede Yenir?

Otel Önerilerine Göz At Brüksel’de Ne Nerede Yenir?
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Nüfusunun farklı kökenlere sahip kişilerden oluşması, Brüksel mutfak kültürünün zenginleşmesindeki ana etken olarak gösteriliyor. Kentteki restoranlarda, Fransa ya da Hollanda yemek kültürünü çağrıştıran seçeneklere ek olarak Kuzey Afrika ve Asya orijinli tariflere de rastlayabilirsiniz.

Buna rağmen yerel mutfağın özgün lezzetlerini tanımak adına ekmek arası ya da küçük kâseler içerisinde sunulan patates kızartmasına öncelik verebilirsiniz.

Brükselde ne yenir

Yerel halk, kızartılmış ya da fırınlanmış patates dışında carbonnade flamande, karides kroket, steak tartare, erikli tavşan eti, et buğulama ve köfte gibi yemek çeşitlerini de tüketmekten bir hayli hoşlanıyor. Yemeğe ayıracak vaktiniz yoksa, açlığınızı döner dürüm ile kolayca bastırabilirsiniz.

Brüksel tatili sırasında olur da tatlı krizine girerseniz, bir porsiyon waffle veya dame blanche ile şeker seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Brüksel’e özgü tariflerin tadına bakabileceğiniz restoran seçenekleri:

 • Fin de Siècle
 • Brasseries Georges
 • Cafe Novo
 • Restobieres

Belçika Çikolatası

Her sokakta çikolata bulmanın mümkün olduğu Brüksel, size adım adım Belçika’da olduğunuzu hatırlatıyor. Çikolatalar Belçika’da hala geleneksel yöntemle hazırlanıyor ve çikolatacılık da nesilden nesle geçen bir aile mesleği olarak geleneklerini muhafaza ediyor.

belçika çiikolatası

Belçika çikolatasının en önemli özelliği ise el yapımı olmasıdır. Oldukça şık paketlerde hazırlanması, çikolatanın ne denli kıymetli olduğunun sadece bir göstergesi. Çikolataların içinde en az %45 kakao bulunması zorunluğu, yasa tarafından sabitlenmiş olması, yoğun lezzetinin ardındaki sırrı biraz olsun açıklayabiliyor. Ayrıca içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığından, bu çikolatalar aylarca hiç bayatlamadan aynı lezzetini ve güzelliğini koruyabilir. Dönüşte getirmek için mükemmel bir hediye!

Çikolata Müzesi ile Çikolatayla Daha Yakından Tanışın

Belçika’nın mükemmel çikolatalarının tarihini de öğrenmek istemez miydiniz? Siz de bu yaz kendinizi çikolatalara bırakmak ve bir yandan da Brüksel’i keşfetmek istiyorsanız ekonomik uçak biletinizi Pegasus’tan alın. Brüksel’de bulunan Musée du Cacao et du Chocolat (Kakao ve Çikolata Müzesi), Belçika çikolatasının yapılışı hakkında bilgi verdiği gibi deneme fırsatı da sunuyor. Birçok farklı çikolatayı bir yandan denerken bir yandan nasıl yapıldıklarına şahit olabilirsiniz.

Hamur Tatlılarının Kraliçesi, Waffle

waffle

Aslen bir hamur tatlısı olan Waffle’ın da ana vatanı Belçika olunca, Brüksel’de yenilecek şeyler listemize bir lezzet daha eklememiz gerekiyor. Belçika Waffle’ı biraz farklıdır, bal peteği görünüşüne sahiptir ve kalınlığı 1 cm’i bulur. Üzerine el yapımı eritilmiş çikolata, krem şanti ve çeşitli taze meyveler konularak servis yapılır. Waffle’ın olduğu gibi, üzerine bir şey konulmadan yenilen haline ise Liege denir.

Brüksel Mutfağı

Brüksel mutfağı, elbette ki sadece waffle ve çikolatadan ibaret de değil. Aslında Brüksel yemeklerinde Fransız mutfağının etkisi gözükür ve servisler de yine aynı şekilde oldukça şıktır. Kısacası, Brüksel’de yemek yemek ciddi bir meseledir diyebiliriz. Güvece ise bütün yemeklerden daha çok önem verilir. Çeşitli sebzeler ile yapılan güveçler, mutlaka denemeniz gereken tatlardan bir tanesidir.

brüksel mutfağı

En bilinenler arasında yer alan başka bir yemek ise Waterzooi’dir. Waterzooi tavuk eti, patates, havuç, pırasa, krema, bulyon, tereyağı ve yumurta kullanılarak hazırlanır. Bir diğer yemek ise Anguille au Vert’dir. Anguille au Vert’de ise maydanoz, kuzukulağı ve adaçayı gibi yeşilliklerle beraber yılanbalığı pişirilir. Bununla beraber Brüksel’de oldukça fazla deniz ürünü tüketilmektedir. Midyeleri ise özellikle denenmesi gerekenler arasındadır.

Yukarı Yukarı