SAYFA BAŞINA DÖN

Brüksel Gezisi: Ne Zaman Gidilir?

Brüksel’de Ne Zaman Gitmeli ve Önemli Kurumlar


Brüksel Hava Durumu


Belçika şehirleri yılın çoğunda yağmurlu, o yüzden Brüksel tatiline çıkarken bavula bir şemsiye yerleştirmek iyi bir fikir.


Brüksel dört mevsimi yaşayan bir şehir ama Brüksel hava durumu standartların biraz aşağısında seyrediyor. Yaz mevsiminde ortalama 20°C sıcaklığına sahip olan Brüksel, en sıcak havalarını temmuz ayında yaşıyor. Brüksel bu mevsimde yüksek nemlilik oranıyla dikkat çekiyor, o yüzden hava sıcaklıkları normalin üzerinde hissediliyor ve sık sık yaz yağmurları görülüyor.


Kış mevsiminde Brüksel’de hava sıcaklıkları ortalama 4°C civarında. Kar yağışı nadir görülse de sıkça yağmur yağıyor.


Brüksel, bahar mevsimlerinde ortalama 15°C sıcaklığında seyrediyor. İlkbahara girerken ve sonbahardan çıkarken ise hava sıcaklıkları bir anda düşebiliyor.


T.C. Brüksel Konsolosluğu


Brüksel turunuzda her türlü danışmanlık hizmeti için T.C. Brüksel Konsolosluğuna başvurabilirsiniz.


Konsolosluk hafta içi her gün 09.00-13.00 ve 14.30-17.00 hizmet veriyor ve başvurular için randevu almanız gerekiyor. Belçika resmi tatillerinde, Kurban ile Ramazan Bayramı’nın ilk günlerinde ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ise konsolosluk çalışmıyor.


Adres : 4, Rue Montoyer, 1000 Brüksel
Telefon : +32 2 548 93 40
Faks : +32 2 512 44 01
Web : http://bruksel.bk.mfa.gov.tr/ 
Mail : consulat.bruxelles@mfa.gov.tr


Brüksel Havalimanları


Brüksel’in sivil uçuşlara açık iki tane uluslararası havalimanı bulunuyor: Brüksel Havalimanı (IATA: BRU, ICAO: EBBR) ve Brüksel Charleroi Havalimanı (IATA: CRL, ICAO: EBCI). Brüksel uçak biletini Pegasus’tan alan gezginler Brüksel Charleroi Havalimanı’na iniş yapacaklar.


Brüksel Charleroi Havalimanı


Brüksel’den 46 kilometre uzaklıkta bulunan Brüksel Charleroi Havalimanı, yoğun olarak uçakların inip kalktığı bir yer. Özellikle tatil sezonlarında Brüksel’den uçuşlarınız için havalimanına 3 saat öncesinden gitmenizi öneriyoruz.


Charleroi Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tren, shuttle, taksi ve araç kiralama gibi opsiyonlarınız var.


Havalimanı dışından kalkan The Brussels City Shuttle araçları ile Brüksel’e pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. 30 dakika bir kalkan shuttle hizmeti için biletinizi buraya tıklayarak ayırtabilirsiniz. Shuttle bileti için 14 euro isteniyor (2016).


Charleroi Havalimanı’ndan taksi ile ulaşım sağlamayı planlıyorsanız ücret yaklaşık 80 euro tutuyor (2016). Taksinizi Sympa gibi şirketlerden önceden ayırtabilirsiniz.


Havalimanından şehir merkezine ulaşımı trenle sağlayacaksanız önce express otobüslerle tren istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Biletlerinizi havalimanından satın alabiliyorsunuz.


Brüksel Charleroi Havalimanı’nda araç kiralama ofisleri de bulunuyor, buraya tıklayarak güvenilir firmalardan hizmet için rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Brüksel’e Ne Zaman Gitmeli?


Brüksel yaz döneminde en kalabalık anlarını yaşıyor, doğal olarak Brüksel otel fiyatları ve Brüksel uçak bileti ücretleri maksimuma ulaşıyor. Brüksel otelleri için erken rezervasyon yaptırabilir, ucuz Brüksel uçak bileti için de Pegasus’un kampanyalı tarifelerine göz gezdirebilirsiniz.


Brüksel’e yaz mevsiminde gitmeyi tercih ederseniz şehrin en ünlü festivallerinden Brussels Summer Fest (Brüksel Yaz Festivali) etkinliğine katılabilirsiniz.


Brüksel’de ilkbahar sinema coşkusuyla geliyor. Dünyadan kült filmlerin gösterimde olduğu Brussels International Fantastic Film Festival nisan ayında başlıyor.


Brüksel’de sonbahar sanatseverlerin gözde mevsimi çünkü ünlü sanat festivali Nuit Blanche tüm şehri bir araya getiriyor.


Brüksel’de kış mevsimi yılbaşı keyfini beraberinde getiriyor. Plaisirs d’Hiver (Winter Wonders – Christmas etkinliği) Noel zamanında düzenlenen bir etkinlik, tüm mağazalar indirime gidiyor ve birçok eğlence mekânı kampanyalar düzenliyor.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.