tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Saraybosna'da Gezilecek Yerler

Otel Önerilerine Göz At Saraybosna'da Gezilecek Yerler
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Osmanlı ve Avrupa kültürüne ait pek çok eserin yanında doğal güzelliğiyle de görenleri büyüleyen Saraybosna, Avrupa’nın en ilginç şehirlerinden biridir. Sokaklarında gezerken adeta bir tarih yolculuğuna çıkacağınız bu kentte mutlaka görülmesi gereken yerleri sizler için sıraladık.

Başçarşı

Saraybosna başçarşı

Saraybosna’nın en kalabalık mekânlarından biri olan Başçarşı, adından da anlaşılacağı üzere her çeşit dükkânı bulabileceğiniz 15. yüzyıldan kalma bir çarşıdır. Turistlerin Saraybosna’da en sık ziyaret ettiği yerlerin başını çeken Başçarşı’da Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan su sebilini de görebilirsiniz.

Latin Köprüsü

Saraybosna latin köprüsü

Saraybosna’yı ikiye ayıran Miljacka nehri üzerinde kurulu olan Latin köprüsü dünya tarihini değiştiren bir hadiseye tanıklık etmiştir. I. Dünya Savaşı’nın patlak verme nedeni olan Franz Ferdinand suikasti bu köprü üzerinde gerçekleşmiştir. Gavrilo Princip ile adı özdeşleşen bu köprü inşa edildiği günden bu yana hasar görmeden ayakta kalmıştır.

Kutsal Kalp Katedrali

Saraybosna kutsal kalp katedrali

Başçarşı yolunda bulunan Kutsal Kalp Katedrali, Saraybosna’nın en büyük Hristiyan mabedidir. Katedralin önünde bulunan Papa 2. Jean Paul heykeli bu mabedin Hristiyanlarca önemini gözler önüne serer. Avrupa tarzı mimarinin en güzel eserlerinden biri olan katedral, önünde bulunan Savaşın Gülleri ile de yoğun ziyaretçi alır.

Brusa Bedesteni

16. yüzyılda Süvar Rüstem Paşa tarafından yaptırılan ve o dönemlerde şehrin ana alışveriş merkezi olan Brusa Bedesteni, günümüzde de aynı amaçla kullanılıyor. Bursa’da üretilen kumaşların satıldığı bir bedesten olması ile Brusa adını alan bu yapı Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden biridir. Saraybosna’ya geldiğinizde Başçarşı’ya yakın bir noktada olan Brusa Bedesteni’ni mutlaka görmelisiniz.

Gazi Hüsrev Yadigâr Cami

Saraybosna gazi camii

16. yüzyılda Gazi Hüsrev Bey tarafından inşa ettirilen bu cami Saraybosna’da Begova Camii olarak bilinir. Bosna Hersek’te bulunan en önemli camilerden biri olan ve halen ibadete açık olan Gazi Hüsrev Yadigâr Cami’nde şehrin eski valilerinin türbeleri bulunur. Osmanlı mimarisinin güzel örneklerinden olan ve dışında bir de çeşmenin bulunduğu cami mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

 

Yukarı Yukarı