Çikolata Kokan Kent: Brüksel

Biraz barok, biraz gotik, zaman zaman da Orta Çağ esintileriyle dolu Brüksel sokaklarında gezerken Avrupai bir rüzgara kapılacaksınız. Dikkatli bakarsanız hem Avrupa’nın başkenti olmasından gelen ağırbaşlılığına hem de iç içe geçmiş kültürlerin renkli dünyasına tanık olursunuz. Ve hangi mevsimde olursanız olun, sayısız çeşitteki müzeleri, pazar yerleri ve sevimli butikleri arasında elinizde bir sıcak çikolata ile dolaşırken bulursunuz kendinizi.

Dört mevsimin de cömertçe yaşandığı Brüksel’i ziyaret etmek için en güzel zaman ise mart-mayıs ayları arasındaki dönem. Turist kalabalığının makul bir seviyede olması sayesinde tadını çıkara çıkara gezebilir, kampanyalı uçak biletleri ile gezinizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Dikkat Çocuk İşeyebilir: Manneken-Pis

belçika

Brüksel’de neredeyse her yol işeyen çocuğa çıkar. Sadece 60 cm boyunda olsa da, bu işeyen çocuk heykeli Brüksel’in en bilinen kültürel yapılarından biri. Hakkında çeşitli efsaneler dolanan bu sevimli çeşmeyi, belli dönemlerde kıyafetle de görebilirsiniz, şaşırmayın. Hatta hazır yakınındayken Maison du Roi’ya gidip 600 parçadan oluşan işeyen çocuk kostüm koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. Tasarımcılar arasında John Malkovich de bulunuyor.

Tarihin ve Yaşamın Merkezi: Grand Place

belçika 2
Zamanında Victor Hugo ve Baudelaire’i kendisine hayran bırakmış, Grote Markt olarak da bilinen bu meydan Brüksel’in ana çekim noktası. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan alan Brüksel’in tarihini ve günlük yaşamını gözlemlemek için mükemmel bir nokta. St. Michael and St. Gudula Katedrallerini de gezmeyi unutmayın.

Centre Belge de la Bande Dessinée

Eğer bir çizgi roman hayranıysanız burayı mutlaka Brüksel’de gezilecek yerler listenize ekleyin. Dünyanın en çok çizgi roman sanatçısına ev sahipliği yapan yer olan Belçika’nın bu özel müzesinde, Tin Tin de dahil olmak üzere 5000’den fazla çizgi karakterin orijinal çizimini görme imkanına sahipsiniz.

belçika 3

Brüksel’de yer alan ve her zevke göre özelleşmiş diğer müzeler arasında ise Müzik Enstrümanları Müzesi, Askeri Müze ve Art Nouveau’nun doğduğu Horta Museum bulunuyor.

Küçük Avrupa

belçika 4

Bir Brüksel uçak bileti sayesinde Mini Europe ile tüm Avrupa’yı tek seferde gezin. Venedik kanallarında gondol gezintisi yapıp, Big Ben ile Londra saatini yakalayın, ardından TGV’ye atlayıp Fransa’yı baştan sona gezin. Bu mümkün mü? Evet, Brüksel’de mümkün. Özellikle bahar aylarında eşsiz bir güzelliğe sahip olan ve Avrupa’nın minik bir kopyasını sunan bu parkta sizi bekleyen bir sürpriz daha var: Atomium. Atom Çağı’nı simgeleyen devasa çelik atom heykeli, 1985’de Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde yaşanan saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına yapılmış. Heykelin en üst katına çıkıp ferah bir içecekle manzaranın keyfine dalabilirsiniz.

Çikolata Aşkına!

belçika 5

Belçika çikolatalarını ününü hepimiz duyduk. Brüksel’de, çikolata aşkının en yoğun yaşandığı yerde olup da, tadına bakmamak ve çikolata merkezlerini gezmemek olmaz. Her köşe başında göreceğiniz çikolata dükkanları başınızı döndürse de biz size Zaabar Çikolata Akademisi’ni, la Chocolatier Manon ve la Maison du Chocolat’ı gezmenizi öneririz. Çikolatanın yapımında geçtiği her sürece tanıklık edip workshop’lara katılabileceğiniz bu merkezler çikolata aşkınızı bir üst seviyeye taşıyacak.